Czy restrukturyzacja kredytu gotówkowego jest problematyczna?

Przy zaciąganiu kredytu gotówkowego każdy kredytobiorca ma nadzieję na bezproblemową spłatę zadłużenia. Niestety nie zawsze pozytywna zdolność kredytowa gwarantuje stabilność regulowania miesięcznych rat. Po wystąpieniu nieprzewidzianych zjawisk ekonomicznych, życiowych trzeba podjąć najczęściej decyzję o restrukturyzacji pożyczki gotówkowej. Czy ten proces naprawy zadłużenia jest problematyczny dla kredytobiorcy i wiąże się z dodatkowymi konsekwencjami formalnymi? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wyjaśnień.

Podstawa to nawiązanie możliwie najszybszego kontaktu z kredytodawcą, jeszcze przed wysyłką zapytań, monitów (najczęściej płatnych). Każdy kredytodawca ma prawo rozwiązać zobowiązanie, jeżeli kredytobiorca nie odpowiada na zapytania. Przewiduje to konkretne rozporządzenie prawne. Takie rozwiązanie umowy skutkuje natychmiastową spłatą całego zadłużenia wraz z odsetkami. Można sobie wyobrazić, że nie jest to zbyt korzystna perspektywa. Podjęcie negocjacji z wierzycielami jest obowiązkowe. Standardowo przy kredytach gotówkowych znajdziesz wiele ciekawych, bardzo efektywnych narzędzi restrukturyzacyjnych. Pierwsze z nich to wakacje kredytowe wpisane opcjonalnie praktycznie w każdą umowę z bankiem detalicznym. Przy wakacjach kredytowych po prostu nie musisz regulować przez pewien czas rat. W czym tkwi haczyk? To, że nie spłacasz przez kilka miesięcy rat kredytowych nie oznacza kasacji oprocentowania. Te kształtuje się od większej, bo niespłaconej kwoty. Narzędzia restrukturyzacyjne docelowo pozwalają zarobić również bankom, ogólnie kredytodawcom. To jednak uczciwe założenie, ponieważ kredytobiorca otrzymuje czas na poskładanie fundamentów ekonomicznych we własnym gospodarstwie domowym. Kolejna kategoria restrukturyzacji sprawdzająca się przy spłacaniu kilku kredytów jednocześnie to konsolidacja. Przy konsolidacji dochodzi do scalenia całego zadłużenia w jedną ratę, co umożliwia idealne dopasowanie wysokości obciążenia do aktualnej sytuacji ekonomicznej. Konsolidacja to zdecydowanie najpopularniejsze narzędzie restrukturyzacyjne.

Jeżeli posiadasz bieżące problemy z komornikami, otrzymujesz ciągłe wezwania do spłaty zastanów się nad kontaktem z wyspecjalizowanymi kancelariami prawnymi odpowiedzialnymi za proces tzw. antywindykacji. Wszystkie działania antywindykacyjne prowadzą do zabezpieczenia majątku kredytobiorcy przed wierzycielami, czy nieuczciwymi komornikami. Najpoważniejsza technika restrukturyzacji, która rzadko jednak koreluje z kredytami gotówkowymi to ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie każdy kredytobiorca ogłosi bankructwo, ponieważ to wymaga wystąpienia poważnych przesłanek losowych. Nieoczekiwane kryzysy, które dotykają niektórych kredytobiorców uniemożliwiają w praktyce spłatę jakichkolwiek zobowiązań. Upadłość konsumencka prowadzi zwyczajowo do wyprzedaży całego majątku. Z tej kwoty zabezpiecza się najczęściej rok, dwa lata życia dłużnika, a resztę przeznacza się na pokrycie dotychczasowych długów. To oczywiście delikatnie uproszczony schemat.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe – podstawowe informacje

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.