Jakie są rodzaje kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe to zobowiązania finasowe, których bank udziela kredytobiorcom. Mogą one być wydawane na dowolny, wybrany przez kredytobiorcę cel. Jako kredyty gotówkowe można opisać trzy główne produkty finansowe. Jednym z nich są kredyty gotówkowe udzielane w formie przelewu na rachunek bankowy kredytobiorcy lub w formie gotówki wypłaconej w placówce banku do ręki kredytobiorcy. Kolejnym rodzajem kredytów gotówkowych są kredyty w rachunku bieżącym dla klientów posiadających rachunek bieżący w banku, w którym chciałby taki rodzaj kredytu. Trecim rodzajem to karty kredytowe, które są wydawane do konta osobistego. To czym się różnią powinno mieć znaczenie ponieważ, często zdaża się, że np karta kredytowa jest tańszą wersją zwykłego kredytu gotówkowego.

Te trzy rodzaje to kredyty gotówkowe na dowolny cel. Kredyt gotówkowe różnią się od siebie tym, że zwykły kredyt udzielany na konto lub wypłacany w kasie banku może być zabepieczony przez bank na wypadek gdyby były problemy z jego spłatą. Takim zabezpieczeniem może być weksel in blanco, poręcznie osób trzecich, które muszą spełnić warunki banku lub ubezpieczenie d następstw losowych takich jak np. utrata pracy czy śmierć kredytobiorcy. Klient przed zaciągnięciem takiego kredytu jest sprawdzany w biurze informacji kredytowej i jeśli ocena z tamtąd jest poztywna następuje wyliczenie zdolności kredytowej na podstawie, której bank ocenia na jaki kredyt stać klienta. Dodatkowym kosztem jaki płaci kredytobiorca jest prowizja dla banku, który udziela kredytu. Kredyty gotówkowe w tej formie wymagają comiesięznej spłaty określonych umową kredytową rat.

Kredyty w rachunku bieżącym to kolejne kredyty gotówkowe, o które klient może się starać z wielkim powodzeniem zwłaszcza mając konto w banku, na które ma regularne wpływy i jeśli ma dobrą historię współpracy z tym bankiem, czyli swego rodzaju historia konta, która często jest jedyny wymogiem dla banku. Taki kredyt nazywany jest też kredytem ROR, limitem w koncie lub linią debetową. Limity pryznawiania takich kredytów określa bank. Kredyty gotówkowe w koncie osobistym są kredytami odnawialnymi. Ich spłata następuje bezpośrednio z konta kredytobiorcy na konto bankowe i zazwyczaj dzieje się to automatycznie. Odsetki natomiast sa pobierane jedynie od wykorzystanej kwoty z limitu, a nie od całości zaciągnietego kredytu. Ten rodzaj kredytu nie ma określonyh rat, można spłacać jedynie naliczone przez bank miesięczne odsetki lub spłacić kredyt w całości czy tez ilu chce się ratach, jednak nie przekaraczając terminu, w którym limit ma zstać spłacony w całości jeśli taki termin ostał wyznaczony.

Zobacz także:  Firma pożyczkowa – czy ta działalność się opłaca?

Karty kredytowe to kredyty gotówkowe, które najczęściej wydawane są jako dodatek do karty, lub do zwyikłego kredytu gotówkowego. Limit takiej karty można wykorzystać w całości i spłacić bez odsetek. Jednak by uciec od odsetek trzeba zmieści się w okresie bezodsetkowym jaki obowiązuje na karcie. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że od kart kredytowych pobierana jest prowizja, a do tego co roku trzeba płacić za możliwość korzystania z niej.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.