Firma pożyczkowa – czy ta działalność się opłaca?

Prowadzenie firmy pożyczkowej to w Polsce bardzo popularny biznes, szczególnie w większych miejscowościach oraz internecie. Czy warto angażować się w podobne praktyki i prezentować oferty pożyczek krótkoterminowych?

Jak działa firma pożyczkowa?

Firma pożyczkowa to nieco inna działalność niż standardowy parabank. Firma pożyczkowa funkcjonuje w oparciu o konkretne normy prawne, chociażby o ustawę o kredycie konsumenckim i zgodnie z kodeksem cywilnym. Przestrzeganie obowiązków informacyjnych to w branży niezwykle ważna sprawa ze względu na poważne kary finansowe. Do tej pory firmy pożyczkowe zarabiały przede wszystkim na wysokich kosztach pozaodsetkowych, a nie na ograniczonym oprocentowaniu nominalnym. Sytuacja zmienia się jednak na korzyść klienta, ponieważ do firm pożyczkowych doszła również optymalizacja kosztów prowizji, czy innych opłat manipulacyjnych. Każda firma pożyczkowa bazuje na własnym kapitale i nie prowadzi działalności depozytowej. Główne ryzyko w sektorze dotyczy zmian prawnych, technologicznych, dynamicznego wzrostu konkurencji, niewypłacalności dłużników. Rozwój działu windykacji w firmach pożyczkowych to ważna kwestia, chociaż nieobowiązkowa. Wiele firm pożyczkowych po prostu sprzedaje problematyczne zadłużenie wyspecjalizowanym podmiotom. To umożliwia ograniczenie strat do normalnego poziomu, a nie do zera. Od firm pożyczkowych wymaga się obecnie określonej formuły prawnej, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub innych form związanych z kodeksem spółek handlowych. Do prowadzenia firmy pożyczkowej nie potrzebujesz zezwolenia. Firma pożyczkowa dysponuje własnym kapitałem w celu udzielania pożyczek krótkoterminowych, a to wymusza stosowanie profesjonalnych strategii oceny kredytobiorcy.

Jak zyskać wiarygodność w oczach klientów?

Główna instytucja związana z firmami pożyczkowymi w Polsce to Związek Firm Pożyczkowych, czyli ZFP. Potwierdzenie wiarygodności w ZFP to praktycznie gwarancja zaufania klientów. Procedura weryfikacyjna wymaga jednak spełnienia określonych standardów. Firm pożyczkowych nie dotyczy obserwacja KNF, przynajmniej w dużym stopniu. Elastyczność w udzielaniu pożyczek krótkoterminowych to ważny czynnik rozwoju podobnej działalności.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe online

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.